16-17 May 2016
ANZ Viaduct Events Centre, Viaduct Harbour
Auckland, New Zealand

Summit Programme

Time Conference Sessions Business Matching
7.30 -8.30

Registration Opens


 View session information
 
8.30 - 9.00

Pōwhiri - Traditional Māori Welcome


 View session information
9.00 - 09.45

Summit Opening and Mayoral Welcome

Mayor of Auckland Len Brown
Vice Mayor of Guangzhou Wang Dong
Mayor of Los Angeles Eric Garcetti
Mme Li Xiaolin, President of the Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries

 View session information

09:45 - 10.30

Keynote Panel: Who are Māori? Their place in the world

The Honourable Te Ururoa Flavell, Minister for Maori Development
Dr The Honourable Sir Pita Sharples, KNZM, CBE
Paul Majurey
Wayne Mulligan (Moderator)

 View session information

10.30 - 11.00 Morning Tea
11.00 - 12.00

The Power of the Influencer Economy

Angelo Pullen, (US), 3 Blackdot w Tom Cassel
Steve Crombie, (Aus), Totem Networks
Dr DU Lan (CH) Iflytek
Keiko Bang, (AP), LIC China
Tom Cassel, (UK), The Syndicate Project

 View session information

Business Matching
12.00 - 12.30

Keynote: Innovation Comes from Cross Pollination

Dr Erez Morag

 View session information

12.30 - 14.00

Lunch including Urban Design Presentation, hosted by Los Angeles Business Council (LABC)


 View session information
14.00 - 14:45

The Tripartite: Opportunities Now and in the Future

Introduction – Anthony Healy, Bank of New Zealand
US Consul General Melanie Higgins
China Consul General Madam Xu Erwen
NZ Consul General, LA, Leon Grice
NZ Consul General, Guangzhou, Rebecca Needham
Fran O’Sullivan (Moderator)

 View session information

14.45 - 15.45

The Connection of Cultures – Partnership, Participation and Principles

Lucy Tukua (Mana Whenua)
Phil Wihongi (Te Aranga Principles)
Mr Weikai Yu (CH), Guangzhou Planning Institute
Ms Haley Hooper & Rameka Alexander-Tuinukuafe (NZ), Jazmax
Bobby Newson (NZ), Te Waka Angamua

 View session information

Investable Auckland

Mitch Berman, Moderator
Tony Alexander, (NZ), Bank of New Zealand
Dean Butchers (NZ), ATEED
Andrew Patterson (NZ), NBR Radio
Andrew Simmonds (NZ), Simmonds Stewart

View session information

Mega Trends: High Value Foods

Will Barker, NZ Bio, Moderator
Ross Buckley, (NZ), KPMG
Rohit Shukla, (US) LARTA
Ms ZHAO Jichen (CH), Guangzhou Leader Biotechnology Co.

 View session information

15.45 - 16.00 Afternoon Tea
16.00 - 17.00

Virtual & Augmented Reality: Changing Your World

Dr Roy Davies, (NZ), Imersia
Jonas Hudson, (US), Causeplay
Dr GAO Min (CH)
Andrew Denton, AUT (Moderator)

 View session information

Cross Border E-Commerce

Bob Perille, Shamrock Capital Advisors, Moderator
Anna Curzon, (NZ), Xero
Rob Freelan, (US), Silicon Valley Bank
Ms Xiaoyan Chen (CH), ICBC
Chuntao Song (CH), Ruoyuchen Info-tech Co. Ltd

 View session information

17.00 - 18.30

Informal Networking and Business Matching

18.30 - 22.00

The 2016 Tripartite Economic Summit Dinner


 View session information
 

 

Session themes

All Delegate sessions Business Matching Entertainment / Digital High Value Foods Advanced Manufacturing
Smart Data Design Trade Innovation/Education Investment

 

Time Conference Sessions Business Matching
8.00 - 8.30

Tea and coffee

 
8.30 - 8.45

Innovation Snapshot

Brittany Teei (NZ), Kidscoin, inaugural winner, Dig My Idea

 View session information

8.45 - 9.00

Keynote: Auckland’s Role in a Global Economy

The Honourable Steven Joyce (NZ), Minister of Business, Innovation and Employment

 View session information

09.00 - 09.40

Perspectives on Global Investment

Fran O’Sullivan, Moderator
Tony Bishop, (NZ), GRC Managers
Dinesh Moorjani (LA), Warburg Pincus
Hillary Wang (CH), VIPSHOP Information & Technology Co.

 View session information

09.40 - 10.00

Arts and Culture as an Economic Driver

Sunny Bates, (US), Sunny Bates Associates

 View session information

10.00 - 10.20

Animation Culture

Mr TUO Zuhai, (CH), China Animation Comic Game Group

 View session information

Business Matching
10.20 - 10.50 Morning tea
10.50 - 11.35

Industry 4.0 : Coming Ready or Not

Mr LIM Chee Siong, Huawei
Prof Yuan Xue-Feng , (CH), Guangzhou National Supercomputer Centre
Lara Poloni, Aecom (NZ)
Frances Valintine, The Mind Lab, Moderator

 View session information

11.40 - 12.20

New Forms of Media Entertainment

Matthew Orange, (NZ), Sky TV
Dan Goman, (US), Ownzones
Field Garthwaite, (US), Iris. TV
Michelle Qi (CH) ECPG
Andrew Jameson (LA), Primary Wave Entertainment
Michael Boggs, Moderator

 View session information

Health and Nutrition

Ralf Schlothauer, (NZ)
Prof Pei Duanqing (CH) Guangzhou Institute of Biomedicine and Health
Phil Rasmussen, Phytomed, Moderator

 View session information

Liveable Cities: Past, Present & Future

Ludo Campbell-Reid, Moderator
Dajiang (DJ) Tai (NZ), Cheshire Architects
Jeremy Salmond, Salmond Reid Architects
Mr Zhimin Chen (CH), Guangzhou Planning Institute
Nadine Watt (LA), Watt Companies

 View session information

12.25 - 13.10

Advanced Manufacturing & Automation

Iain Hosie, (NZ), Revolution Fibres
Prof Simon Bickerton, (NZ), Centre for Advanced Composite Materials
Derrick Xiong, (CH), Ehang Inc
Elspeth MacRea, Modorator

 View session information

Real Time Analytics and Monetisation of Data

Stephen England-Hall (NZ), Modorator, Loyalty NZ
Gabriel Leydon (US) Machine Zone
Ed Hyde, (NZ), Qrious
Matthew Ensor, (NZ), BECA
Prof YUAN Xue-Feng, (CH), Guangzhou National Supercomputer Centre

 View session information

Closed Session: GALA Alliance

 View session information

13.10 - 14.15

Tripartite Networking Lunch

The Honourable Preseta Sam Lotu-liga (NZ), Minister of Local Government

14.15 - 16.45

Five innovative, stimulating site visits or workshops to choose from:

Animation Workshop – Mr TUO Zuhai leads a discussion on high growth global animation opportunities. Enjoy an interactive session at AUT Motion Capture Studio
Bioactive Workshop – exploring opportunities for collaboration and new product development. Room: Rangitoto 1, VEC. Site visit to the Maurice Wilkins Institute
Advanced Manufacturing – Tour of the University of Auckland’s Centre for Advanced Composite Materials, including workshop on advanced manufacturing trends.
Creating the World’s Most Liveable Cities – Discuss smart city development, including waterfront design and human interaction
Intangible AssetsPaul Adams from Everedge and Sunny Bates provide their insights on IP creation and management for next generation companies

 View session information

17.00 - 19.00

Auckland Conversations: Shaping Future Cities

Registration essential
Tom Gilmore, (US), Partner, Gilmore Associates
NG Kok Siong, CEO, Sino-Singapore Guangzhou Knowledge City Investment and Development Office
Scott Pritchard, (NZ), CEO, Precinct Properties

 View session information

 

 

Session themes

All Delegate sessions Business Matching Entertainment / Digital High Value Foods Advanced Manufacturing
Smart Data Design Trade Innovation/Education