Recent reviews

5 years ago

Very good quality fresh food . Friendly staff ! Love the atmosphere! Very personal . Can relax with a Japanese beer and u have ur own private space . Unfortunate that this is no longer there .

5 years ago

Eşimle birlikte akşam yemeği için gittik, daha önce Japonya'da iken yerinde yemiştim ve gerçekten beğenmiştim. Burada bence aynı tat olmasa da eşim bir Japon olarak çok beğendi 5 puanı da o verdi. Menüden istediğiniz malzemeyi (tavuk, balık, inek eti olmak üzere) seçtşkten sonra masanıza midenizi alıştırmak için ikram olarak miso çorbası, beyaz lahana salatası ve yumurtanın sarısı ile yapılmış bir aperatif bir yemek kombinasyonu getiriliyor. Servis gayet hızlıydı fazla beklemeden malzemelerimiz getirildi zaten onlar pişirmiyor siz kendiniz önünüzdeki ocakta pişiriyorsunuz :) Atmosfer güzel, yemeklerin tadı da güzel büyük bir restorant değil ama tavsiye ederim.

5 years ago

We've been here three times. The quality of the food had been consistently very good, so far. My husband always goes for the marinated beef. He loves his barbecue. On our most recent visit, I ordered chicken teriyaki on rice. It was good! And super filling, too! Or maybe it was because I had some Japanese salad first and shared some crispy chicken with a friend. This is good food at a very good price. The only downside for me is that their staff is not that friendly. :-( We always turn up without a reservation, but we do manage to get a table. However, since they can be busy on weekends, do book ahead of time.

Name
Tanoshimu Yakiniku, Mount Eden
Visit Website
605 Dominion Road, Balmoral, Auckland 1024
Price Guide
$$$
Find out about listing on Aucklandnz.com
Powered by

Tanoshimu Yakiniku, Mount Eden